European Team Go Championship 1996

5th European Team Championship, Zlin (CZ)

November 22 - 24, 1996

 No Name                    Gr Club     W  L   S  SOS  1.    2.    3.    4.    5.
T1 Russia                              14  6   8       T6+   T4=   T2+   T3=   T9+ 
  1 Lazarev Alexej          6d RU Pet   5  0   0   0  21+/b 13+/w  5+/b  9+/b 33+/w
  2 Bogdanov Viktor         6d RU Pet   2  3   0   0  22-/w 14-/b  6+/w 10-/w 34+/b
  3 Sakhabutdinov Rustam    5d RU Mos   2  3   0   0  23+/b 15-/w  7-/b 11-/b 35+/w
  4 Gomenjuk Andrej         5d RU Mos   5  0   0   0  24+/w 16+/b  8+/w 12+/w 36+/b
T2 Slovenia                            13  7   7       T12+   T7+   T1-   T9=   T3+ 
  5 Zakotnik Milan          5d SI Kra   2  3   0   0  46+/w 25-/b  1-/w 33-/b  9+/w
  6 Matoh Leon              5d SI NM    3  2   0   0  47+/b 26+/w  2-/b 34+/w 10-/b
  7 Cefarin Tamar           4d SI NM    4  1   0   0  48+/w 27+/b  3+/w 35-/b 11+/w
  8 Gaspari Peter           4d SI Lju   4  1   0   0  49+/b 28+/w  4-/b 36+/w 12+/b
T3 Czech Republic                      12  8   6        T9=   T5+   T4+   T1=   T2-  
  9 Danek Vladimir          6d CZ Pra   2  3   0   0  33-/w 17+/b 13+/b  1-/w  5-/b
 10 Nechanicky Radek        6d CZ Nym   5  0   0   0  34+/b 18+/w 14+/w  2+/b  6+/w
 11 Holecek David           4d CZ Pra   3  2   0   0  35-/w 19+/b 15+/b  3+/w  7-/b
 12 Dach Karel              3d CZ Plz   2  3   0   0  36+/b 20-/w 16+/w  4-/b  8-/w
T4 Netherlands                         11  9   6  27   T11+   T1=   T3-   T8=   T6+
 13 Janssen Frank           6d NL Ams   2  3   0   0  42+/w 1-/b   9-/w 29-/b 21+/b
 14 Rehm Robert             5d NL Alk   2  3   0   0  43+/b 2+/w  10-/b 30-/w 22-/w
 15 Pomstra Willem-Koen     4d NL Til   4  1   0   0  44+/w 3+/b  11-/w 31+/b 23+/b
 16 Vanderstappen Filip     4d NL Lei   3  2   0   0  45+/b 4-/w  12-/b 32+/w 24+/w
T5 Yugoslavia                          11  9   6  20    T8=   T4-   T6=  T12+  T10+
 17 Jankovic Zoran          5d YU Kra   1  4   0   0  29-/b  9-/w 21-/b 46-/b 37+/w
 18 Bojanic Milos           5d YU Bel   2  3   0   0  30+/w 10-/b 22-/w 47+/w 38-/b
 19 Jevtic Nikola           5d YU Kra   4  1   0   0  31+/b 11-/w 23+/b 48+/b 39+/w
 20 Stankovic Dejan         4d YU Nis   4  1   0   0  32-/w 12+/b 24+/w 49+/w 40+/b
T6 Denmark                             11  9   5  28    T1-  T11+   T5=   T7+   T4-
 21 Heshe Thomas            5d DK Arh   2  3   0   0   1-/w 42-/b 17+/w 25+/b 13-/w
 22 Hornbaek Kasper         5d DK Cop   5  0   0   0   2+/b 43+/w 18+/b 26+/w 14+/b
 23 Rasmussen Jannik        5d DK Cop   2  3   0   0   3-/w 44+/b 19-/w 27+/b 15-/w
 24 Pedersen Torben         2d DK Cop   2  3   0   0   4-/b 45+/w 20-/b 28+/w 16-/b
T7 Austria                             11  9   5  21   T10+   T2-   T8=   T6-  T12+
 25 Wiltschek Helmut        6d AT Wie   3  2   0   0  37+/b  5+/w 29-/b 21-/w 46+/b
 26 Nurschinger Christian   5d AT Wie   3  2   0   0  38+/w  6-/b 30+/w 22-/b 47+/w
 27 Huettler Franz          4d AT Wie   3  2   0   0  40+/b  7-/w 31+/b 23-/w 48+/b
 28 Postl Xxx               4d AT xxx   2  3   0   0  41+/w  8-/b 32-/w 24-/b 49+/w
T8 Great Britain                       10 10   5        T5=   T9=   T7=   T4=  T11=
 29 Cocke Matthew           4d UK Liv   5  0   0   0  17+/w 33+/b 25+/w 13+/w 42+/b
 30 Smith Paul              2d UK Cam   1  4   0   0  18-/b 34-/w 26-/b 14+/b 43-/w
 31 Wainwright Mark         1d UK xxx   1  4   0   0  19-/w 35-/b 27-/w 15-/w 44+/b
 32 Hankin Paul             1d UK Cam   3  2   0   0  20+/b 36+/w 28+/b 16-/b 45-/w
T9 Hungary                              9 11   4        T3=   T8=  T10+   T2=   T1-
 33 Mero Csaba              5d HU Bud   3  2   0   0   9+/b 29-/w 37+/b  5+/w  1-/b
 34 Buzas Ferenc            4d HU Bud   2  3   0   0  10-/w 30+/b 38+/w  6-/b  2-/w
 35 Szabics Gabor           4d HU Bud   4  1   0   0  11+/b 31+/w 39+/b  7+/w  3-/b
 36 Bartok Gyorgy           2d HU Bud   0  5   0   0  12-/w 32-/b 40-/w  8-/b  4-/w
T10 Slovakia                            8 12   4        T7-  T12+   T9-  T11+   T5-
 37 Poliak Miroslav         5d SK Gal   1  4   0   0  25-/w 46-/b 33-/w 42+/w 17-/b
 38 Jadron Milan            3d SK Bra   3  2   0   0  26-/b 47+/w 34-/b 43+/b 18+/w
 39 Hrdina Marian           3d SK Bra   2  2   0   0   0-   48+/b 35-/w 44+/w 19-/b
 40 Krusina Rudolf          2d SK Bra   2  3   0   0  27-/w 49+/w 36+/b 45-/b 20-/w
 41 Krejci Vladimir         2k SK Bra   0  1   0   0  28-/b  0-    0-    0-    0-
T11 Czech juniors                       8 12   3        T4-   T6-  T12+  T10-   T8=
 42 Nechanicky Petr         2d CZ Nym   2  3   0   0  13-/b 21+/w 46+/w 37-/b 29-/w
 43 Kuzela Martin           3d CZ Zli   2  3   0   0  14-/w 22-/b 47+/b 38-/w 30+/b
 44 Prachar Jan             2d CZ Zli   1  4   0   0  15-/b 23-/w 48+/w 39-/b 31-/w
 45 Kremenek Jan            1d CZ Zli   3  2   0   0  16-/w 24-/b 49+/b 40+/w 32+/b
T12 Italy                               2 18   0        T2-  T10-  T11-   T5-   T7-
 46 Pedrini Enzo            3d IT Mil   2  3   0   0   5-/b 37+/w 42-/b 17+/w 25-/w
 47 Taldo Ivano             3k IT Mil   0  5   0   0   6-/w 38-/b 43-/w 18-/b 26-/b
 48 Montrasio Paolo         4k IT Mil   0  5   0   0   7-/b 39-/w 44-/b 19-/w 27-/w
 49 Tognoni Enrico          8k IT Mil   0  5   0   0   8-/w 40-/b 45-/w 20-/b 28-/b