EUROPEAN TEAM GO CHAMPIONSHIP 2008

Cannes, France, 15th - 17th February 2008

Tournament System

5 rounds, 10 teams, 4 players/team. Points were scored for each victory according to the table below. (Note the referee could deduct points if a reprimand was necessary.)

  • 18 points for first board victory
  • 14 points for second board victory
  • 12 points for third board victory
  • 11 points for fourth board victory

The teams were ordered:

  1. Total number of points
  2. Result of last match between the two teams
  3. Result of match between best common opponent
  4. Number of "Full Victories" (4-0 matches)
  5. Result of a blitz game between the top boards

The first four of those criteria provided the ordering for pairing of subsequent rounds of the tournament, random otherwise.

Round 1

TABLE A: FRANCE MED - SERBIA (2-2) 1- Seailles J. vs *Mitic D. 2- *Drouot P. vs Bojanic M. 3- *Audouard P. vs Stankovic M. 4- Clergue O. vs *Jevtic N. TABLE B: FRANCE 1 - SLOVAKIA (2-2) 1- *Hui F. vs Poliak M. 2- Neyroud V. vs *Kral M. 3- *Neyroud P. vs Reindl M. 4- Rukwaru S. vs *Pavol L. TABLE C: FRANCE JEUNES - SPAIN (1-3) 1- *Salignon J. vs Fernandez Villares J. 2- Thao S. vs *Anguila Caner O. 3- Hagondokoff W. vs *Morales P. 4- Hubin B. vs *Sanchez Escue A. TABLE D: FRANCE FEMININ - ALLEMAGNE (0-4) 1- Paget G. vs *Jasiek R. 2- Tombarello A. vs *Radmacher B. 3- Berreby M. vs *Fincke J. 4- Okano H. vs *Kuhner C. TABLE E: FRANCE 5 - AZERBAIJAN (4-0) 1- *Noir B. vs Baghirov N. 2- *Dubois I. vs Mammadov I. 3- *Curtil T. vs Aliyev E. 4- *Tournellec J. vs Alizada F.

Round 2

TABLE A: FRANCE 5 - GERMANY (1-3) 1- *Noir B. vs Jasiek R. 2- Dubois I. vs *Radmacher B. 3- Curtil T. vs *Fincke J. 4- Hubin vs *Kuhner C. TABLE B: FRANCE 1 - SPAIN (4-0) 1- *Hui F. vs Fernandez Villares J. 2- *Neyroud V. vs Anguila Caner O. 3- *Neyroud P. vs Morales P. 4- *Guibert C. vs Sanchez Escue A. TABLE C: SERBIA - SLOVAKIA (4-0) 1- *Mitic D. vs Poliak M. 2- *Bojanic M. vs Kral M. 3- *Stankovic M. vs Reindl M. 4- *Jevtic N. vs Lisy P. TABLE D: FRANCE MED - FRANCE JEUNES (3-1) 1- Seailles J. vs *Salignon J. 2- *Drouot P. vs Thao S. 3- *Audouard P. vs Manaa H. 4- *Clergue O. vs Turlet Q. TABLE E: FRANCE FEMININ - AZERBAIJAN (3-1) 1- *Paget G. vs Baghirov N. 2- Tombarello A. vs *Mammadov I. 3- *Berreby M. vs Aliyev E. 4- *Okano H. vs Alizada F.

Round 3

TABLE A: FRANCE MED - FRANCE FEMININ (4-0) 1- *Seailles J. vs Paget G. 2- *Drouot P. vs Tombarello A. 3- *Audouard P. vs Berreby M. 4- *Clergue O. vs Okano H. TABLE B: GERMANY - FRANCE 1 (3-1) 1- Jasiek R. vs *Hui F. 2- *Radmacher B. vs Neyroud V. 3- *Fincke J. vs Neyroud P. 4- *Kuhner C. vs Guibert C. TABLE C: SERBIA - FRANCE 5 (3-1) 1- *Mitic D. vs Noir B. 2- Bojanic M. vs *Dubois I. 3- *Stankovic M. vs Curtil T. 4- *Jevtic N. vs Hubin TABLE D: SPAIN - SLOVAKIA (3-1) 1- *Fernandez Villares J. vs Poliak M. 2- *Anguila Caner O. vs Kral M. 3- *Morales P. vs Reindl M. 4- Sanchez Escue A. vs *Lisy P. TABLE E: FRANCE JEUNES - AZERBAIJAN (4-0) 1- *Salignon J. vs Baghirov N. 2- *Thao S. vs Mammadov I. 3- *Manaa H. vs Aliyev E. 4- *Turlot Q. vs Alizada F.

Round 4

TABLE A: FRANCE MED - FRANCE 1 (3-1) 1- Seailles J. vs *Hui F 2- *Drouot P. vs Neyroud V. 3- *Audouard P. vs Neyroud P. 4- *Clergue O. vs Guibert C. TABLE B: GERMANY - SERBIA (2-2) 1- Jasiek R. vs *Mitic D. 2- *Radmacher B. vs Bojanic M. 3- *Fincke J. vs Stankovic M. 4- Kuhner C. vs *Jevtic N. TABLE C: FRANCE JEUNES - FRANCE 5 (0-4) 1- Salignon J. vs *Noir B. 2- Thao S. vs *Dubois I. 3- Manaa H. vs *Curtil T. 4- Dwyer H. vs *Tournellec J. TABLE D: SPAIN - FRANCE FEMININ (3-1) 1- Fernandez Villares J. vs Paget G. 2- *Anguila Caner O. vs Tombarello A. 3- *Morales P. vs Berreby M. 4- Sanchez Escue A. vs *Okano H. TABLE E: SLOVAKIA - AZERBAIJAN (4-0) 1- *Poliak M. vs Baghirov N. 2- *Kral M. vs Mammadov I. 3- *Reindl M. vs Aliyev E. 4- *Lisy P. vs Alizada F.

Round 5

TABLE A: FRANCE MED - GERMANY (4-0) 1- *Seailles J. vs Jasiek R. 2- *Drouot P. vs Radmacher B. 3- *Audouard P. vs Fincke J. 4- *Clergue O. vs Kuhner C. TABLE B : SPAIN - SERBIA (0-4) 1- Fernandez Villares J. vs *Mitic D. 2- Anguila Caner O. vs *Bojanic M. 3- Morales P. vs *Stankovic M. 4- Sanchez Escue A. vs *Jevtic N. TABLE C : FRANCE FEMININ - FRANCE 5 (0-4) 1- Paget G. vs *Noir B. 2- Tombarello A. vs *Dubois I. 3- Berreby M. vs *Curtil T. 4- Okano H. vs *Tournellec J. TABLE D : FRANCE 1 - AZERBAIJAN (4-0) 1- *Hui F vs Baghirov N. 2- *Neyroud V. vs Mammadov I. 3- *Neyroud P. vs Aliyev E. 4- *Guibert C. vs Alizada F. TABLE E : SLOVAKIA - FRANCE JEUNES (0-4 BY FORFEIT) 1- Poliak M. vs *Salignon J. 2- Kral M. vs *Thao S. 3- Reindl M. vs *Manaa H. 4- Lisy P. vs *Turlot Q.

Final Table

  1. FRANCE MEDITERRANEE (210 POINTS)
  2. SERBIA (209 POINTS)
  3. FRANCE 5 (197 POINTS)
  4. FRANCE 1 (180 POINTS)
  5. GERMANY (155 POINTS)
  6. FRANCE JEUNES (146 POINTS)
  7. SPAIN (125 POINTS)
  8. SLOVAKIA (91 POINTS)
  9. FRANCE FEMININ (52 POINTS)
  10. AZERBAIJAN (14 POINTS)

Winners France Mediterranee were Jeff Seailles (6d), Paul Drouot (5d), Piere Audourd (5d) and Olivier Clergue (3d).