Online European Championship 2021 (EGF Grand Prix Bonus point A) 

24 top European players (passport of EGF member country required) will participate in the event. They can be either amateur or professional players.

The players qualify for participation in order of their best-achieved EGF-ratings within the last twelve months (1.11.2020 – 31.10.2021), as given in the EGF rating database by October 31st  2021.

This is a bonus point A tournament, the first 8 players will win points for the European Grand Prix.

This event will be submitted to EGD as a class A event (anti-cheating measures are implemented).

Online EGC 2021

Date : November 23rd - December 5th , 2021
Place : OGS, https://online-go.com
Sponsors: EGF
Poster: Camille Lévêque
EGD: E211123A

1st place: Ilya Shikshin
2nd place: Artem Kachanovskyi
3rd place: Ali Jabarin
4th place: Pavol Lisy

Pairings / Results

 

Round 1  ( 23rd November, CET):
   18:30
   20:00
   19:00
   19:30
   20:15
   20:30
   19:30
   18:00
  Stanislaw Frejlak (Poland)    --  Remi Campagnie (France)
  Rob van Zeijst (Netherlands)   --  Lukas Kraemer (Germany)
  Lukas Podpera (Czechia)      --  Vjacheslav Kaymin (Russia)
  Fredrik Blomback (Sweden) --  Amir Fragman (Israel) 
  Dusan Mitic (Serbia)              --  Jonas Welticke (Germany)
  Oscar Vazquez (Spain)            --  Lucas Neirynck (Belgium)
  Nikola Mitic (Serbia)              --   Cornel Burzo (Romania)
  Viktor Lin (Austria)                   --   Igor Burnaevskiy (Russia)
 1-0
 0-1
 1-0
 1-0
 1-0

 0-1
 1-0
 0-1
Round 2  ( 24th November, CET):
  18:30
  19:30
  19:30
  19:00 
  13:30
  19:30
  19:00
  19:30
 Stanislaw Frejlak (Poland)          -- Lukas Kraemer (Germany)
 Remi Campagnie (France)            -- Rob van Zeijst (Netherlands)
 Lukas Podpera (Czechia)             --  Fredrik Blomback (Sweden) 
 Amir Fragman (Israel)                 -- Vjacheslav Kaymin (Russia)
 Jonas Welticke (Germany)        -- Lucas Neirynck (Belgium)
 Dusan Mitic (Serbia)                     -- Oscar Vazquez (Spain)
 Nikola Mitic (Serbia)                    --  Igor Burnaevskiy (Russia)
 Viktor Lin (Austria)                        --  Cornel Burzo (Romania)
1-0
0-1
1-0
1-0
1-0
0-1
1-0
1-0
Round 3  (25th November, CET):
  19:30
  19:30
  19:00
  18:30
  19:30
  13:00
  18:30
  18:30
  Stanislaw Frejlak (Poland)         -- Rob van Zeijst (Netherlands)
  Remi Campagnie (France)           --  Lukas Kraemer (Germany) 
  Lukas Podpera (Czechia)           -- Amir Fragman (Israel) 
  Fredrik Blomback (Sweden)      -- Vjacheslav Kaymin (Russia)
  Jonas Welticke (Germany)           -- Oscar Vazquez (Spain)
  Lucas Neirynck (Belgium)             -- Dusan Mitic (Serbia)
  Nikola Mitic (Serbia)                      -- Viktor Lin (Austria)
  Igor Burnaevskiy (Russia)          -- Cornel Burzo (Romania)
1-0 
1-0
1-0
1-0
1-0
0-1
0-1 
1-0
Last 16 round  (27th November, CET):
  14:00
  08:30
  18:30
  11:00
  19:30
  19:00
  17:00
  18:00
   Ilya Shikshin (Russia)                           --  Fredrik Blomback (Sweden)
   Ali Jabarin (Israel)                                --  Jonas Welticke (Germany)
   Artem Kachanovskyi (Ukraine)               --  Viktor Lin (Austria)
  Tanguy Le Calve (France)                     --  Remi Campagnie (France)
  Andrii Kravets (Ukraine)                          --  Nikola Mitic (Serbia)
  Benjamin Drean-Guenaizia (France)      --  Dusan Mitic (Serbia)
  Anton Chernykh (Russia)                        --  Lukas Podpera (Czechia)
  Pavol Lisy (Slovakia)                              --  Stanislaw Frejlak (Poland)
1-0
1-0
1-0
1-0
0-1
1-0
0-1
1-0
Quarterfinal  (28th November, CET):
  14:00
  16:00
  19:30
  14:00
   Ilya Shikshin (Russia)    --   Benjamin Drean-Guenaizia (France)
   Artem Kachanovskyi (Ukraine)  --   Nikola Mitic (Serbia)
   Pavol Lisy (Slovakia)  --   Tanguy Le Calve (France) 
   Ali Jabarin (Israel)  --     Lukas Podpera (Czechia)
1-0
1-0
1-0
1-0
Semifinal  (29th + 30th November, 1st December, CET):
  29th / 30th    
  29th / 30th / 1st
   Ilya Shikshin (Russia)    --   Ali Jabarin (Israel)
   Artem Kachanovskyi (Ukraine)  --   Pavol Lisy (Slovakia)
1-0  1-0
1-0  0-1  1-0
Finals  (3rd, 4th, 5th December, CET):
  3rd / 4th   
  3rd / 4th / 5th
   Ilya Shikshin (Russia)    --   Artem Kachanovskyi (Ukraine)
   Pavol Lisy (Slovakia)        --   Ali Jabarin (Israel)
 1-0   1-0
 0-1   1-0   0-1

Donation for money prizes
: https://www.okpal.com/2021-european-go-championship-november-23rd-dece/#/
or via Paypal: paypal@eurogofed.org add "For European Championship 2021"
or by bank transfer: EGF, 2311KD Leiden P, Plantsoen 1A, the Netherlands, IBAN: NL41 INGB 0007 3451 89, SWIFT: INGBNL2A, Name bank: ING Bank N.V. add "For European Championship 2021"

Group A

Name SF RVZ RC LK Rank
Poland  Stanislaw Frejlak xxx 1(*) 1 1 1
Spain  Rob van Zeijst 0(*) xxx 1 0 4
France  Rémi Campagnie 0 0 xxx 1 2
Germany  Lukas Kraemer 0 1 0 xxx 3
 
*: by forfeit because  Rob van Zeijst retired from the championship
Stanislaw qualifies - tie break game between Lukas Kraemer and Rémi Campagnie at 4pm on 26.11 --> Rémi Campagnie qualifies

Group B

Name LP FB VK AF Rank
 Czechia Lukáš Podpera xxx 1 1 1 1
Spain  Fredrik Blomback 0 xxx 1 1 2
Russia  Vjacheslav Kaymin 0 0 xxx 0 4
Israel  Amir Fragman 0 0 1 xxx 3
Lukas Podpera and Fredrik Blomback qualify

Group C

Name DM OV JW LN Rank
Serbia  Dusan Mitic xxx 0 1 1 1
Spain  Oscar Vazquez 1 xxx 0 0 4
Germany  Jonas Welticke 0 1 xxx 1 2
Belgium  Lucas Neirynck 0 1 0 xxx 3
Dusan Mitic and Jonas Welticke qualify

Group D

Name NM VL CB IB Rank
Serbia  Nikola Mitic xxx 0 1 1 1
Czechia  Viktor Lin 1 xxx 1 0 2
Romania  Cornel Burzo 0 0 xxx 0 4
Russia  Igor Burnaevskiy 0 1 1 xxx 3
   
Tie-break: Igor can't play, hence Nikola Mitic and Viktor Lin qualify. They will play at 4pm to define who is first in group D - Nikola Miitic won and got  the 1st place

 

Schedule

Sunday, 21st November 20:30 Opening / Drawing groups
Tuesday, 23rd November 19:30 Round 1 (stage 1 in groups)
Wednesday, 24th November 19:30 Round 2 (stage 1 in groups)
Thursday, 25th November 19:30 Round 3 (stage 1 in groups)
Friday, 26th November 16:00

20:30
Group A tie-break games:  Lukas Kraemer vs Rémi Campagnie and Viktor Lin vs Nikola Mitic (for 1st place)
Drawing last 16 pairings
Saturday, 27th November 19:30 Last 16 (stage 2)
Sunday, 28th November 19:30 Quarterfinals
Monday - Wednesday  29th - 1st Nov/Dec   Semi-finals (best of three for top 4)
Friday, 3rd December   First games for championship and third place
Saturday, 4th December   Second games for championship and third place
Sunday, 5th December 19:00 Third game for third place
All games in November/December 2021time announcements in CET = UTC+1
The late game-start at 19:30 might be changed by the players as long as they play on the scheduled day


Tournament System (games are played on OGS server)

Players already qualified for last 16

Russia  Ilja Shikshin, 4p (roln90)
Ukraine  Artem Kachanovskyi, 2p (artem92)
Israel  Ali Jabarin, 2p (Avtikh)
 France  Tanguy Le Calvé, 1p (Welvang
Ukraine  Andrii Kravets, 1p (AndriiKravets)
Russia  Anton Chernykh, 6d (AshesOfDreams)  
France  Benjamin Dréan-Guénaïzia, 6d (ben0)
Slovakia Pavol Lisy, 2p (Palko)

 
Pot 1  (9-12)
Poland  Stanislaw Frejlak, 1p (Siasio)
Czechia  Lukáš Podpera, 7d (Lukan)
Serbia  Dusan Mitic, 7d (DusanMitic
Serbia  Nikola Mitic, 7d (nidza)
Pot 2 (13-16)
Spain  Oscar Vazquez, 6d (dacat1)
Spain  Rob van Zeijst, 7d (Zaphodian)
Czechia  Viktor Lin, 6d (Sandmann6d)
Spain  Fredrik Blomback, 6d (Fredda91)
Pot 3 (17-20)
France  Remi Campagnie, 6d  (RemiC)
Romania  Cornel Burzo, 6d ( Cornel11)
Germany  Jonas Welticke, 6d (iryumika)
Russia  Vjacheslav Kaymin, 6d (dfvgbhnjk)
Pot 4 (21-24)
Germany  Lukas Kraemer, 6d (Mengzi)
Russia  Igor Burnaevskiy, 6d (HappyLook)
Belgium  Lucas Neirynck, 5d (Cassis)
Israel  Amir Fragman, 6d (wade)
Pairings:

*** Group rounds ''''
The seeding for the players 9 to 24 will be done according to the rating list of the 15th November 2021.
The groups will be generated by drawing out of four pots (9-12, 13-16, 17-20, 21-24) on 21st November 2021.
''' Last 16 pairings '''
After the three rounds in groups in each group the top 2 players qualify for the last 16. These 8 players will be paired against the already qualified 8 players in the following way::
First step: Build 4 pots:
-- Pot 5 with the top 4 rated and prequalified players (Ilya Shikshin, Artem Kachanovskyi, Pavol Lisy, Ali Jabarin)
-- Pot 6, the left 4 prequalified players (Andrii Kravets, Tanguy Le Calvé, Anton Chernykh, Benjamin Dréan-Guénaïzia)
-- Pot 7, the 4 winners of the groups
-- Pot 8, the 4 second placed players of the groups
Second step: Drawing Pot 5 against Pot 8 and Pot 6 against Pot 7. This results in the 8 pairings for the last 16 round
''' Quarterfinal '''
The eight winners will be ordered according to their EGD-rating of 15th November 2021.
The pairing for the next three rounds (quarterfinal, halffinal, finals) will follow the published brackets-view (1-8, 4-5 upper half, 3-6, 2-7 lower half)

Control-system:
a) Camera-control only in all games from the first round till quarterfinals. Players will record themselves playing as well as their screen - to be kept until the next phase
b) Camera-control with proctors for the half-finals and finals except if players agree otherwise
c) Always possible to play from home

In case of a claim, the game will be sent to the anti-cheating commission: Antti Törmänen (1p), ....

Proctors:
The national go organization is responsible for nominating one (or several) proctor (s) for its (maximum 4) participant(s) to semi-finals and finals.

Time settings: Fischer Time, 60 minutes basic, 30 sec per move additional - OGS server to be used as it enables Fischer time - Chinese rules (komi 7.5), Nigiri in all games, except in the second game of a best of three series.

Prize Money

Prize-money: goal 8500 Euro (it will depend upon the crowdfunding campaign) for the TOP 4 players (40%/30%/20%/10%)
Crowdfunding:https://www.okpal.com/2021-european-go-championship-november-23rd-dece/#/

Rules

In the Rules of the European Go Championship, you can find the setup of the European championship with more details about the selection criteria.