5th European Grand Prix Finale 2021

The Grand Prix Finale 2021 is the culmination of all the Bonus Point Tournaments that took place over the year.
This year it will be held online, on the Online Go Server from the 22th – 27st January 2022. 16 players participate, both professional and amateur, and with the citizenship of an EGF member-country, qualified for the tournament by winning Bonus Points in the Grand Prix Series 2021.

Date : 22th – 27th January 2022 
Place : Online Go Server
Poster: Camille Lévêque

1st place: Russia  Ilja Shikshin, 4p
2nd place: Slovakia Pavol Lisy, 2p
3rd place: Israel Ali Jabarin, 2p
4th place: Serbia  Nikola Mitic, 7d

EGD: T220122H

 

Schedule

Thu 20th January 20:45 Opening / Drawing groups     
Sat 22nd January Round 1 (stage 1 in groups)
Sun 23rd January Round 2 (stage 1 in groups)
Mon 24th January Round 3  (stage 1 in groups)
Tue 25th January    Optional tie-break games (10:00 / 13:00)
 Quarterfinal
Wed 26th January Semi-finals
Thu 27th January Final round, games for 1st and 3rd place
 (time announcements in CET = UTC+1)


Players

 
Israel  Ali Jabarin, 2p (Avtikh)
Russia  Anton Chernykh, 6d (AshesOfDreams)
Ukraine  Artem Kachanovskyi, 2p (artem92)
France  Benjamin Dréan-Guénaïzia, 6d (ben0)
Russia  Ilja Shikshin, 4p (roln90)
Czechia  Jan Prokop, 6d (jan.prokop)
Germany  Jonas Welticke, 6d (iryumika)
Belgium  Lucas Neirynck, 6d (Cassis)
Czechia  Lukáš Podpera, 7d (Lukan
Poland  Mateusz Surma, 2p (mateusz.surma1995)
Serbia  Nikola Mitic, 7d (nidza)
Czechia  Ondrej Kruml, 6d (OndraKruml)
Spain  Oscar Vazquez, 6d (dacat1)
Slovakia  Pavol Lisy, 2p
(Palko)
Poland  Stanislaw Frejlak, 1p (Siasio)
France  Tanguy Le Calvé, 1p (Welvang)

Knock out bracket


Games will be played on OGS and at least rounds 5 and 6 will be streamed with commentary on Twitch.

Pairings / Results


Round 4 Quarter Final  (25 January, CET) - four games
20:00
19:30
18:00
10:00
  Artem Kachanovskyi  --  Nikola Mitic
  Pavol Lisy  --  Mateusz Surma 
  Oscar Vazquez --  Ali Jabarin
  Ilya Shikshin -- Lukas Podpera
 0 - 1
 1 - 0
 0 - 1
 1 - 0
Round 5  Semi Final  (26 January, CET): - two games
19:30
19:00
  Nikola Mitic  --  Pavol Lisy
  llya Shikshin  --  Ali Jabarin
 0 - 1
 1 - 0

Round 6  -  Final Round (27  January, CET): - two games
18:30
19:30
  Pavol Lisy  --  Ilya Shikshin
  Nikola Mitic --  Ali Jabarin
 0 - 1
 0 - 1
Round 1  (22 January, CET):
19:30
11:30
10:00
10:00
14:00
18:00
12:00
19:30
  Artem Kachanovskyi -- Stanislaw Frejlak
  Ali Jabarin -- Benjamin Dréan-Guénaïzia
  Ilya Shikshin -- Jan Prokop
  Mateusz Surma -- Lucas Neirynck
  Lukáš Podpera --  Anton Chernykh
  Pavol Lisy --  Ondrej Kruml
  Tanguy Le Calvé --  Oscar Vazquez
  Jonas Welticke --  Nikola Mitic
  1 - 0
  0 - 1
  1 - 0

  1 - 0
  1 - 0
  1 - 0
  0 - 1
  0 - 1
Round 2  (23 January, CET):
12:00
19:30
14:00
10:00
18:00
13:00
19:30
19:30
  Artem Kachanovskyi --  Benjamin Dréan-Guénaïzia
  Ali Jabarin  --  Stanislaw Frejlak
  Ilya Shikshin  --  Mateusz Surma
  Jan Prokop  --  Lucas Neirynck
  Lukáš Podpera -- Pavol Lisy
  Anton Chernykh -- Ondrej Kruml
  Oscar Yazquez --  Nikola Mitic
  Tanguy Le Calvé --  Jonas Welticke
 1 - 0
 1 - 0 
 1 - 0
 0 - 1
 0 - 1
 1 - 0
 1 - 0
 0 - 1
Round 3  (24 January, CET):
20:00
12:00
10:00
19:30
16:00
18:30
19:30
19:30
  Artem Kachanovskyi --  Ali Jabarin
  Stanislaw Frejlak --  Benjamin Dréan-Guénaïzia
  Ilya Shikshin --  Lucas Neirynck 
  Mateusz Surma  --  Jan Prokop
  Lukas Podpera  --  Ondrej Kruml
  Pavol Lisy  --  Anton Chernykh
  Tanguy Le Calvé  --  Nikola Mitic
  Jonas Welticke  --  Oscar Vazquez
 1 - 0
 1 - 0
 1 - 0
 0 - 1
 1 - 0
 1 - 0
 0 - 1
 0 - 1


Group A

Name AK AJ SF BDG Rank
Artem Kachanovskyi
xxx 1 1 1 1
Ali Jabarin
0 xxx 1 0 2
Stanislaw Frejlak
0 0 xxx 1  
Benjamin Dréan-Guénaïzia
0 1 0 xxx
 
Round 3+   Tie-break games (25 January, CET)
 11:00      Stanislaw Frejlak -- Benjamin Drean Guenaizia      0 - 1
 14:00      Ali Jabarin  --  Benjamin Drean Guenaizia              1 - 0

Group B

Name IS MS JP LN Rank
Ilya Shikshin xxx 1 1 1 1
Mateusz Surma 0 xxx 0 1 2
Jan Prokop 0 1 xxx 0
Lucas Neirynck 0 0 1 xxx
Round 3+    Tie-break games (25 January, CET)
09:00
    Jan Prokop  --  Lucas Neirynck                           0 - 1
14:00      Mateusz Surma  --  Lucas Neirynck                   1 - 0

Group C

Name LP PL AC OK Rank
Lukáš Podpera xxx 0 1 1 2
Pavol Lisy 1 xxx 1 1 1
Anton Chernykh 0 0 xxx 1 3
Ondrej Kruml 0 0 0 xxx 4

Group D

Name TLC JW OV NM Rank
Tanguy Le Calvé xxx 0 0 0 4
Jonas Welticke 1 xxx 0 0 3
Oscar Vazquez 1 1 xxx 1 1
Nikola Mitic 1 1 0 xxx 2




Rules and Tournament System


Tournament System:

-- Similar to big sport events, a group phase (Stage 1) and final rounds (Stage 2), starting with 4 groups, each with 4 players
-- In Stage 1 each player has to play three games in a round-robin system within his group 
-- The top 2 players per group qualify for Stage 2, where they play either one more round or three more rounds
-- No more games after Stage 1 for players ending 3rd and 4th place within their group
-- The tournament will be registered in the European Go Datababase (EGD) as a Class A tournament
-- Prize-money all over  Euro 6.500,-

Mode of playing:
–  For all rounds the playing day is fixed, but the players have to arrange the start of the games  by themselves
-- The finally fixed schedule will be published on this webpage as soon as possible
– All games must be played with parallel running video-control (for example via Skype and mobile-phones)

Game parameters:
– Even games, chinese rules (7,5 komi), playing online on the OGS Go-server
– Fischer time: 45 minutes basic time, additional 20 seconds per move
--Tie-break games with Fischer time 20/10
– Nigiri in all games 

Organisation:
– Tournament leader: Martin Stiassny, e-mail: martin.go.europe@gmail.com, +46 247 22406
– Controlling: Antti Törmänen
-- Randomly checking of games with appropriate software ("anti-cheating"), also on request
– Web publishing: Lorenz Trippel

System of pairing per group for Stage 1 (group phase, 4 groups (A, B, C and D) each with 4 players) 
– 1. round:  Player #1  --  player #3  and  player #2  --  player #4
– 2. round:  Winners against winners and losers against losers of the 1. round
– 3. round:  Automatically defined in a round-robin system

Tiebreaks after Stage 1 (group stage) 
– in case of 2 players with an equal number of wins after three rounds the result of the mutual game decides
– in case of 3 players with an equal number of wins (3/1/1/1  or  2/2/2/0) deciding games on 25th January with reduced thinking-time
– If after three games round robin all players are still equal (one won and one lost game), decision by won Bonus Points in the Grand Prix 2021

System of pairing for the three rounds in Stage 2,

 --  8 players are qualified, named  A1, A2, B1, B2, C1, C2, D1 and D2

-  4. round:  A1 -- D2, A2 -- D1, B1 -- C2  and  B2 -- C1   (a knock-out round)
-  5. round:  winner A1 / D2  --  winner B2 / C1   and   winner A2 / D1  -- winner B1 / C2                  
-  6. round: 
      -- for 3rd place:  loser of won A1/D2 vs. won B2/C1   --   loser of won A2/D1 vs. won B1/C2 
      -- for 1st place:  winner of won A1/D2 vs. won B2/C1  --  winner of won A2/D1 vs. won B1/C2